HABERLER

Faaliyetlerimiz ve cemiyetimiz ile ilgili güncel haberler

TASA

International Women’s Day 2021 Irene Krastev Award

Mar 18, 2021

Dear all, 

I am pleased to inform my friends and colleagues that the Migrant Women’s Lobby Group (MWLG) Irene Krastev panel of judges have selected me as the winner for the International Women’s Day Irene Krastev award for 2021.

I would like to say big thanks to my right hand, the Vice President of the Turkish Association of South Australia (TASA) Ms Dilber Uysal and other committee members for nominating me for this great award on behalf of TASA.

I had a pleasure of meeting Irene Krastev during the early 1990s whilst we both presented information at the same Local Government Community Forum. She was an inspirational lady who was willing to achieve what she wanted. She has done many good deeds in her life including establishing the MWLG. As a migrant herself, she had a desire to assist and support women from migrant and refugee background.

The award applicants had to have qualities such as community involvement in South Australia, participation in community activities, achievement in community work, leadership in women’s groups, volunteer work, mentoring individuals and providing support to individuals and groups.

The applicant had to be from a migrant or refugee background herself who has made a significant contribution to the community and to the participation of women in the social, economic and educational life of South Australia. I am so privileged to receive her award this year.

Sayın Toplum Üyelerimiz,

Hepimizin bildiği gibi 8 Mart 2021 tarihinde Dünya Kadınlar günü kutlandı (International Women’s Day) ve ben de birçok bayanlar gibi bu özel günde ödül aldım ve çok sevinçliyim.

Kısaca anlatayım. Yıllar önce 1994 veya 1995 yılında burada Irene Krastev isimli, aslı Bulgaristanlı olan bir bayan çok faydalı işler başardı. Öncelikle Migrant Women’s Lobby group diye bir grup kurdu. Ben de o grubun bir üyesi idim. Bir Belediye konferansında bu bayanla arka arkaya halka sunum yaptık. Konferansdan sonra ben de bu bayanla öğle yemeğinde tanışma fırsatı bulmuştum. Bu bayan yıllarca göçmen ve mülteci kadınlar için çok faydalı işler yaptı ve sonunda rahatsızlandı ve hayata gözlerini kapadı.

Her yıl bu bayanın adına ödül veriliyor. Ancak bu ödülü alanın da göçmen veya mülteci olması gerekiyor ve ayni zamanda toplum işlerinde, bilhassa kadınlara cesaret, ümit ve yardımcı olması gerekiyor. Ödülün buna benzer çok şartları var.

Salı akşamı, 16 Mart tarihinde resmi kutlama gecesi ben de ödülümü almış oldum. Beni Güney Avustralya Türk Derneği tarafından aday gösteren Başkan Yardımcısı Dilber Uysal’a candan teşekkür ediyor ve ayrıca Derneğimizi ayakta tutmak için emeği geçen herkese çok minnettar olduğumu da belirtmek istiyorum.

Salı akşamı diğer ödül kazanan kişilere sadece Çiçek ve Sertifika verildikten sonra, en sona bırakılan ben Çiçek ve sertifikadan başka üzerine şimdiye kadar ödül alan bayanların isimleri ve yılı yazılmış gümüş bir tepsi ve ayrıca camdan yine üzerine kendi ismim yazılmış bir trophy verildi. 4 parça hediyeye iki el yetmediği için bana destek sağlamak için gelen arkadaşıma da teşekkür ediyorum. 

Tanya A. Kaplan

Diğer Haberler

Türk Kültür Festivali

TASA tarafından koordine edilen  ve 30 Ekim 2022 tarihinde Migration Museum'da gerçekleşecek Türk Kültürü Festivaline tüm değerli topluluk üyelerimiz ve Türk kültürüne meraklı dostlarımız davetlidir.

Yardım yürüyüşü

TASA üyelerimizden sayın Evrim Çetinkol  100 km yürüyerek kanserli çocuklara bağış topluyor. Lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın ve ona destek olun. Teşekkürler. Destek vermek için tıklayınız.

Türkçe Radyo Programı

Değerli toplum üyelerimiz, Güney Avustralya Türk Derneği tarafından düzenlenen ve üyemiz Şükrü İçimsoy tarafında koordine edilen radyo programlarımız her yıl 10 yayın şeklinde olacaktır. Yayınları canlı dinlemek isteyenler aşağıda bulunan tarihlerde saat 12:00-12:30...

Gezici Konsolosluk Hizmetleri

T.C. MELBURN BAŞKONSOLOSLUĞU GEZİCİ KONSOLOSLUK HİZMETİ DUYURUSU (ADELAIDE VE MILDURA, TEMMUZ 2021) Başkonsolosluğumuzca Adelaide (Güney Avustralya) ve Mildura (Viktorya) şehirlerinde aşağıda kayıtlı tarih ve yerlerde Gezici Konsolosluk hizmeti verilecektir. Adelaide:...

Nüfus Sayımı

Değerli vatandaşlarımız ve soydaşlarımız, 10 Ağustos 2021 tarihi itibariyle Avustralya’da nüfus sayımı yapılacaktır. Ülkedeki etnik topluluklara sunulan kamu hizmetlerinin içeriği ve dağılımı, nüfus sayımı sonucunda tespit edilen, etnik toplulukların nüfus sayılarına...

A Migrant Journey: Tanya KAPLAN OAM

Mr Bah from the Multicultural Communities Council of SA for the Community-Voices magazine interviewed our president Tanya Kaplan after she won the International Women’s Day Award. You can click the photos for the details. Dernek başkanımız Tanya Kaplan, Uluslararası...

Avustralya Sinemasının Unutulmuş Öncüsü

The Forgotten pioneer of Australian cinema Despite her trailblazing work as a filmmaker, Ayten Kuyululu has been almost erased by the arts world, writes David Stratton. It has frequently been asserted most recently in the episode of Julia Zemiro’s  Home Delivery on...

COVID-19 AŞI BİLGİLERİ

Avustralya vatandaşı ya da daimi oturum sahibi olmasanız bile COVID-19 aşıları Avustralya'daki herkes için ücretsiz olacaktır. Buna Medicare kartı olmayanlar, yurt dışından gelen ziyaretçiler, uluslararası öğrenciler, göçmen işçiler ve sığınma başvurusunda bulunanlar...

Türk Kökenli Diplomat Sayın Selçuk Cemal Vefat Haberi

Değerli Toplum Üyelerimiz, Türk kökenli Avustralya Diplomatı hakkın rahmetine kavuştu. Dün akşam geç saatte Sayın Selçuk Cemal’in 7 Aralık 2020 tarihinde vefat ettiğini duydum ve çok üzüldüm. O benim bir kardeşim ağabeyim gibi idi. Peki, Sayın Selçuk Cemal kim idi ve...

TASA

Bizimle iletişime geçin