News

Latest news from our community

TASA

International Women’s Day 2021 Irene Krastev Award

Mar 31, 2021

Dear all, 

I am pleased to inform my friends and colleagues that the Migrant Women’s Lobby Group (MWLG) Irene Krastev panel of judges have selected me as the winner for the International Women’s Day Irene Krastev award for 2021.

I would like to say big thanks to my right hand, the Vice President of the Turkish Association of South Australia (TASA) Ms Dilber Uysal and other committee members for nominating me for this great award on behalf of TASA.

I had a pleasure of meeting Irene Krastev during the early 1990s whilst we both presented information at the same Local Government Community Forum. She was an inspirational lady who was willing to achieve what she wanted. She has done many good deeds in her life including establishing the MWLG. As a migrant herself, she had a desire to assist and support women from migrant and refugee background.

The award applicants had to have qualities such as community involvement in South Australia, participation in community activities, achievement in community work, leadership in women’s groups, volunteer work, mentoring individuals and providing support to individuals and groups.

The applicant had to be from a migrant or refugee background herself who has made a significant contribution to the community and to the participation of women in the social, economic and educational life of South Australia. I am so privileged to receive her award this year.

Sayın Toplum Üyelerimiz,

Hepimizin bildiği gibi 8 Mart 2021 tarihinde Dünya Kadınlar günü kutlandı (International Women’s Day) ve ben de birçok bayanlar gibi bu özel günde ödül aldım ve çok sevinçliyim.

Kısaca anlatayım. Yıllar önce 1994 veya 1995 yılında burada Irene Krastev isimli, aslı Bulgaristanlı olan bir bayan çok faydalı işler başardı. Öncelikle Migrant Women’s Lobby group diye bir grup kurdu. Ben de o grubun bir üyesi idim. Bir Belediye konferansında bu bayanla arka arkaya halka sunum yaptık. Konferansdan sonra ben de bu bayanla öğle yemeğinde tanışma fırsatı bulmuştum. Bu bayan yıllarca göçmen ve mülteci kadınlar için çok faydalı işler yaptı ve sonunda rahatsızlandı ve hayata gözlerini kapadı.

Her yıl bu bayanın adına ödül veriliyor. Ancak bu ödülü alanın da göçmen veya mülteci olması gerekiyor ve ayni zamanda toplum işlerinde, bilhassa kadınlara cesaret, ümit ve yardımcı olması gerekiyor. Ödülün buna benzer çok şartları var.

Salı akşamı, 16 Mart tarihinde resmi kutlama gecesi ben de ödülümü almış oldum. Beni Güney Avustralya Türk Derneği tarafından aday gösteren Başkan Yardımcısı Dilber Uysal’a candan teşekkür ediyor ve ayrıca Derneğimizi ayakta tutmak için emeği geçen herkese çok minnettar olduğumu da belirtmek istiyorum.

Salı akşamı diğer ödül kazanan kişilere sadece Çiçek ve Sertifika verildikten sonra, en sona bırakılan ben Çiçek ve sertifikadan başka üzerine şimdiye kadar ödül alan bayanların isimleri ve yılı yazılmış gümüş bir tepsi ve ayrıca camdan yine üzerine kendi ismim yazılmış bir trophy verildi. 4 parça hediyeye iki el yetmediği için bana destek sağlamak için gelen arkadaşıma da teşekkür ediyorum. 

Tanya A. Kaplan

Diğer Haberler

Turkish Cultural Festival 2024

You are invited! Our association's planned event, the Turkish Culture Festival, will be held on Sunday, March 24, 2024, from 11 AM to 4 PM.

CELEBRATING THE CENTENARY OF THE TURKISH REPUBLIC

Join the Turkish Association of South Australia in celebrating 100 years since the formation of the Turkish Republic!Guests will be served a delicious 3 course dinner lovingly prepared by Nar Delights and Anatolia Turkish Kitchen. Live entertainment will be provided...

2023 Turkish General and Presidental Election Results

President Recep Tayyip Erdogan has won re-election according to the country’s Supreme Election Council. With 100 percent of ballot boxes opened in the run-off, Erdogan has 52.18 percent of the vote, and challenger Kemal Kilicdaroglu has 47.82 percent.1st round2nd...

Visa options for our citizens affected by the earthquake

The Department of Home Affairs is prioritising processing for those displaced persons in Turkiye who have already lodged an application for a refugee or humanitarian visa and now find themselves in especially urgent and compassionate circumstances as a result of the...

Turkish and Syria earthquake fundraising lunch

The catastrophic earthquake in Syria and Turkey has caused many lives and left 1000s of people homeless. The Turkish Association of SA is trying to provide support to those victims as much as possible.The Italian Club San Giorgio La Molara 11 Henry St Payneham SA, in...

Thank you – Garage sale and the sausage sizzle project

We would like to extend our appreciation and gratitude to the following people and agencies for assisting and supporting the Turkish Association of South Australia’s garage sale and the sausage sizzle project on Sunday, 5 March 2023. Without your help, we wouldn’t be...

Turkiye Earthquake Relief Charity Dinner

A dinner was organized under the coordination of our TASA board member, Mrs Vuslat Tolotta, to help with the earthquake disaster in Turkey. Those who want to support are kindly requested to reach the addresses below. We would like to thank everyone who contributed,...

Turkey Earthquake Support

This campaign is created for providing financial support to victims of the earthquake that has happened in Turkey on the 6th of February 2023 which impacted following 10 cities located in eastern and sourhern part of Turkey: Kahramanmaras, Malatya, Gaziantep, Hatay,...

Turkish Cultural Festival

TASA cordially invite you to the Turkish Culture Festival at the Migration Museum on October 30, 2022.

TASA

Bizimle iletişime geçin