News

Latest news from our community

TASA

Depremden etkilenen vatandaslarimiza vize kolayligi

May 30, 2023

Ulkemizde yasanan deprem felaketi icin Avustralya Hukumeti tarafindan Türkiye’de yerlerinden edilmiş kişilerden mülteci ya da insani vize başvurusunda bulunmuş olan ve son depremler nedeniyle kendilerini özellikle acil ve şefkatli koşullarda bulanlara yönelik işlemlere öncelik verildigine dair bakanlik yazisinin cevirisi asagidadir. Orjinal belge icin tiklayiniz.

Sn Zoe Bettison

Avustralya Hükümeti’nin Türkiye ve Suriye’deki depremlere verdiği yanıtla ilgili 20 Mart 2023 tarihli yazışmanız için teşekkür ederim.

Avustralya’nın İnsani Yardım Programı, küresel yeniden yerleştirme ihtiyaçlarına ve ortaya çıkan uluslararası insani krizlere etkili bir şekilde yanıt vermek için esnek bir şekilde çalışmaktadır.

Avustralya’nın, Türkiye ve komşu ülkelerdeki deprem ve artçı sarsıntılardan etkilenenlere yönelik ilk müdahalesi, hükümetlere ve etkilenen nüfusa bir dizi mali ve maddi yardım sağlamaya odaklanmaktadır. Amaç, acil ihtiyaç sahiplerine hızlı bir şekilde yardım etmek ve yerel toplulukların hayati altyapıyı yeniden inşa etmelerine yardımcı olmaktır.

Avustralya İçişleri Bakanlığı, Türkiye’de yerlerinden edilmiş kişilerden mülteci ya da insani vize başvurusunda bulunmuş olan ve son depremler nedeniyle kendilerini özellikle acil ve şefkatli koşullarda bulanlara yönelik işlemlere öncelik vermektedir.

Önceliklendirme, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) tavsiyeleri doğrultusunda vaka bazında yapılacaktır; böylece, savunmasız kadın ve çocuklara odaklanarak, zulüm, önemli ayrımcılık veya insan hakları ihlaliyle karşı karşıya kalan en savunmasız kişilere yardımcı olabiliriz.

Özel İnsani Yardım Programı kapsamında yapılan başvurulara öncelik verilecek ve mümkün olan en kısa sürede işleme alınacaktır.

Bakanlığa halihazırda mülteci ve insani yardım vizesi başvurusunda bulunmuş olan kişiler, mevcut durumları hakkında Bakanlığa bilgi vermek için [email protected] adresiyle iletişime geçebilirler.

Vize başvurusunda bulunmamış kişiler başvuruda bulunabilir, daha fazla bilgi İçişleri Bakanlığı’nın web sitesinde bulunabilir: https://immi.homeaffairs.gov.au/what we-do/refugee-and-humanitarian-program

Bu konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederiz.

Andrew Giles
Göç, Vatandaşlik ve Çok Kültürlü İşler Bakani

Diğer Haberler

Türk Kültür Festivali 2024

Derneğimizi planlı faaliyetlerinden olan Türk Kültür Festivali 24 Mart 2024 Pazar günü saat 11 ile 16 saatleri arasında düzenlenecektir. Tüm topluluğumuz davetlidir.

Türkçe Radyo Programı

Değerli toplum üyelerimiz, Son yayinlanan radyo bolumumuz icin asagidaki oynaticiyi calistiriniz. Iyi dinlemeler.

CUMHURIYETIMIZIN 100. YIL KUTLAMASI

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılını kutlamak için Güney Avustralya Türk Derneği tarafından düzenlenen kutlama yemeğine davetlisiniz.Konuklara Nar Delights ve Anatolia Türk Mutfağı tarafından hazırlanan 3 çeşit akşam yemeği sunulacaktır. Canlı eğlence, Reha...

2023 Turkiye Baskanlik ve Genel Secim Sonuclari

Yüksek Seçim Kurulu'na göre Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan yeniden seçildi. Sandıkların yüzde 100'ünün açıldığı ikinci turda Erdoğan yüzde 52.18, rakibi Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 47.82 oy aldı.1. tur2. turTürk seçmenler ayrıca nispi temsil ile belirlenen...

Turkiye ve Suriye Yardim Yemegi

San Giorgio La Molara Italyan Kulubu, Turkiye ve Suriye'deki deprem felaketlerinin yaralarinin sarilmasi icin yardim yemegi duzenleyecektir. Destek olmak icin asagida bilgilerin bulundugu brosuru inceleyebilirsiniz.

2023 Türkiye Genel Seçimleri

- Secim tarihi deprem oncesinde 14 Mayis 2023 olarak belirtilmisti. Resmi aciklamalara gore tarih guncellemesi yapilacaktir. - Yurtdisi secmen kutugune kaydinizin olup olmadigini asagidaki linkten, e-devlet sifreniz ile sorgulayabilirsiniz. Yurtdisi secmen kaydi...

Deprem Felaketi Yardim Yemegi

TASA yonetim kurulu uyemiz sayin Vuslat Tolotta koordinatorlugunde Turkiye'de yasanan deprem felaketine yardim amacli bir yemek organize edilmistir. Destek vermek isteyenlerin asagidaki adreslere ulasmasi rica olunur. Basta sponsorlarimiz olmak uzere emegi gecen...

Deprem Felaketi Yardim Kampanyasi

TASA üyelerimizden sayın Tamer Perk Dernegimiz adina ulkemizde gerceklesen deprem felaketine yarim amaci ile bir kampanya baslatti.  Lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın ve destek olun. Teşekkürler. Destek vermek için tıklayınız.

Türk Kültür Festivali

TASA tarafından koordine edilen  ve 30 Ekim 2022 tarihinde Migration Museum'da gerçekleşecek Türk Kültürü Festivaline tüm değerli topluluk üyelerimiz ve Türk kültürüne meraklı dostlarımız davetlidir.

Yardım yürüyüşü

TASA üyelerimizden sayın Evrim Çetinkol  100 km yürüyerek kanserli çocuklara bağış topluyor. Lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın ve ona destek olun. Teşekkürler. Destek vermek için tıklayınız.

TASA

Bizimle iletişime geçin